Celodřevěná stavba s ondulinovou střechou, která v zadní části přechází přes střechu z trapézových plechů na střechu pokrytou papírovou lepenkou. Základní stavba kuchyně byla postavena roku 1996. Postupem času k ní začali přirůstat různé důmyslné přístavby.
V roce 1996 měla stavba čistě obdélníkový půdorys. Jídelna, kuchyně, dřevník, špajz, skládek nářadí a drobného materiálu tzv. magacín a kancelář metodika potažmo zástupce hlavního vedoucího. Ale jak šel čas, přibyla jídelna pro dospěláky – velká kalebna, další rádoby kancelář – malá kalebna a patýrko nad velkou kalebnou, kde se pohodlně vyspí až 5 lidí.
Vedle jídelny je zastřešená část na mytí nádobí. Zprvu jsme měli místo podlahy pouze ušlapanou hlínu, ale v deštivých obdobích byl tento stav neuspokojivý, proto jsme v roce 2000 zhotovili podlahu z fošen. Byla položena ve všech částí stavby kromě malé kalebny a dřevníku.
V jídelně je šest stolů každý až pro deset jedlíků. Nechybí samozřejmě police na ukládání ešusů – ešusovník. Mycí linka, kde si každý myje svůj vlastní ešus a služba zde myje kuchyňské nádobí, je vybavena dvěmi vaničkami – kalfasy, ve kterých je průběžně měněna voda. Teplá s jarem na mytí nádobí a studená na oplachování.
Velká kalebna slouží především jako jídelna oddíláků a praktikantů. Jinak též jako diskusní a poradní místnost pro večerní besedy.
Kuchyně, království Šteflováckých mistrů kuchyně, hlavní dominantou této části jsou pochopitelně velká zděná kamna s pláty na vaření a dvěmi troubami na pečení. Jelikož tábořiště na podzim roku 2004 navštívila nevítaná a nikým nepozvaná recyklační jednotka, zajímající se o vše železné a zpeněžitelné, odnesly to stará kamna. Proto tyto stávající jsou od roku 2005 nová. Okolo kamen je pohodlná lavice, a? už na stahování hrnců z kamen či na sezení u tepla. Na zadní straně kamen je postaven sušák na boty a jeden též visí přímo nad kamny ale pro změnu na oblečení. V kuchyni je samozřejmě spousta polic, přihrádek a šikovných míst na uložení všeho potřebného. Nesmíme zapomenout na plynový vařič, aby si bylo na čem uvařit čaj či kávu, když se zrovinka netopí v kamnech.
Součástí kuchyně je samozřejmě i špajz, úložiště potravin, které nemusí být v chladu, ale naopak potřebují suché uskladnění např.: mouka, cukr, těstoviny, bonbóny, sušenky, koření a spousty dalších pochutin.
Kancelář zástupce hlavního vedoucího, do této části oko běžného táborníka nedohlédne, proto zde vznikají šifry, zápisníky, obsahy pokladů a další táborové propriety.
Magacín, zde najdeme veškeré nářadí přes šroubovák až po mačetu. Samozřejmě věci jako hřebíky, provázek, kůže atd. zde také mají své místo.
Dřevník, tato část stavby neslouží k ničemu jinému než k uložení nařezaného a naštípaného dříví před deštěm. Je zde připraveno rovnou do kamen.
Malá kalebna, v současné době kancelář hlavase, metodika a i hospodář zde najde své místečko. Sem chodí často i děti, když je honí mlsná, přijdou si sem objednat nějakou sladkost, která je jim druhý den přivezena z krámu. Malá kalebna také slouží jako poštovní pobočka, třídí se zde dopisy, na dopisy ven a na táborovou poštu.
Stavba kuchyně je ze své větší části kryta okolní zelení, proto je zde příjemně i v době větších teplot.
Závěrem snad jen malé upozornění, když nějaký táborník řekne kuchyně, tak z devadesáti procent má na mysli celou stavbu a vy už teď máte představu, co si pod tímto krátký a v dané situaci zcela nevýstižným slovem představit.
Aktualizováno 26. 2. 2013 14:19